Rüyada Kaya görmek

Kaya ile alakali imam nablusinin tabir kitabindan geçen ilgili tabirler

Mancınık taşı kaldırmak : Kuvvetini denemek için mancınık taşını kaldırdığını gören kimse şecaatli ve kuvvetli birisiyle muarazada bulunur. Taşı kaldırırsa o kimseye galip gelir. Taşı kaldırmaktan aciz kalırsa, mağlup olur.
Sert kayalar : Dağın üzerinde ve tepesinde görülen sert kayalar, dince kalbi katı adamlardır.
Sert ve katı yer : Sert ve katı yer görmek, bazan sapıklık, bid'at gayr-i meşru şeylerde taassup göstermeye delalet eder.
Tavşancıl kuşunun yüksek yerde durması : Bir kimse rüyada tavşancıl kuşunun büyük bir kaya veya yüksek bir yer üzerinde durduğunu görse, bir şeyi yapmaya başlamak arzusunda bulunan kimse hakkında hayra, bir şeyden korkan veya misafir olan kimse hakkında da hayırsızlığa delalet eder.
Yokuşa çıkmak : Rüyada ihtiyacı için sarp bir yokuşa çıktığını gören kimse, rüyada azmi nisbetince dünya veya ahiretini kazanmaya gayret gösterir.
Bazan da sarp yokuş kalın kafalı bir kadına veya gönül okşamak suretiyle yola getirilen zorba adama delalet eder.
Bazan sarp yokuş kendilerinden mal ve cam hakkında emniyet edilmez arkadaş ve ortağa delalet eder.
Bazan da sarp yokuş: «Fakat o sarp yokuşa saldıramadı.» (Sure-i Beled, ayet 11.) mealindeki ayetin işaretine göre kişiyi tehlikelerden kurtaran bir işe delalet eder.
Bazan da sarp yokuşlar, hayırsız, sıkıntılı ve tehlikeli şeylere delalet eder.
Oraya çıkmak da böyledir.

Pratik yeni tabir sistemi: ağır taş betona oturmak Dağa tırmanmak Dağcılık Kaya kaya kaldırmak kayalar Kayalara çıkmak Kayalık kayaya oturmak Kuş kuşun kayada durması Mancınık Mancınık taşı Sarp Sarp yokuş sert taş Sert yer Tas Tavşancıl Tavşancıl kuşu taş kaldırmak Tepe Tırmanmak Yokuş Yokuşa çıkmak Zirve